Back To Top

10 Nisan 2021

CHP tipi usulsüzlükler Sayıştay raporunda

CHP’Lİ belediyelerdeki yolsuzluk ve usulsüzlükler, Sayıştay raporlarıyla bir kez daha tescillendi. Sayıştay’ın 2020 denetim raporlarında Muğla’daki CHP’li belediyelerin usulsüzlükleri geniş yer tuttu. Raporda sosyal, temiz ve şeffaf belediyecilikten dem vuran CHP yönetiminde olan Büyükşehir, Bodrum, Milas, Marmaris, Fethiye ve Menteşe Belediyelerinin skandalları tek tek deşifre oldu.

Raporda Muğla Büyükşehir’in, işçileri kanunlara aykırı olarak fazla çalıştırdığı ortaya çıktı. Raporda, “4857 sayılı İş Kanunu’na tabi olarak çalışan işçilerin sosyal hakları olan yıllık ücretli izinlerinin zamanında kullandırılmadığı görülmüştür. Kurumda görev alan kadrolu 302 işçiden 5’inin 200 ile 300 gün arasında, 40’ının 100 ile 200 gün arasında, 253’ünün ise 50 ile 100 gün arasında kullanmadığı izin olduğu tespit edilmiştir” ifadelerine yer verildi.

HEPSİ BİRBİRİNİN AYNISI
RAPORDA CHP yönetiminde olan Bodrum Belediyesi’nde 63 taksi durağının ihalesiz şekilde kullandırıldığı tespiti yer alırken Fethiye’de bilanço ile taşınır mal yönetim hesabı icmal cetveli arasında uyumsuzluk tespit edildiği vurgulandı. Menteşe’de işçilerin yıllık ücretli izinlerinin kanuna uygun kullandırılmadığı belirlendi. Milas’ta ise mevzuat ve muhasebe hiçe sayılarak otopark ve belediye taşınmazları ile ilgili usulsüzlük yapıldığı kayıtlara geçti. Marmaris Belediyesi de, diğer CHP’li belediyelerin aynası durumunda.

Prev Post

News Brief: January updates from the Google News Initiative

Next Post

What we’re looking forward to in 2021 for news

post-bars
Mail Icon

Abone Ol

Abone olarak tüm gelişmelerden haftalık haberdar olun